HomeBusiness ArticlesContent Sites to Shut Down!

Content Sites to Shut Down!

Published on

Subscribe

spot_imgspot_img

Today we are used to the closure of stores, brands and companies, but now it is the turn of sites that produce quality content site to close. A news I received today made me very sad. DP Review website, which has been serving the sector for 25 years, decided to close. I think it is useful to discuss this decision a little bit. 

First of all, I would like to make a brief explanation for you who do not know the DPReview site. This brand, one of the best Photography websites in the world, has been serving the world of photography for 25 years. It has never compromised on the quality content it has produced until today. They tried to produce the best. However, the decision taken is that the website will be closed in April.

Today, unfortunately, neither photography lovers nor brands selling products in this sector understand the costs of content management and usage. The reluctance of this audience, which is eager to consume content, to support these channels unfortunately leads to these closures. The readership, which is far from even paying for a coffee at an annual cost, thinks that the content produced by Google, ad agency, brand etc. can be covered by the advertisements – sponsorships shown on the website by advertising channels. However, unfortunately this is not the case. Today, the work you have done in a certain field is read only by a certain audience. These specific studies do not receive enough views. In particular, while the advertising revenues you receive from millions of content views are welcomed by hundreds of sites producing general mass quality / poor quality content; your work for certain target audiences cannot achieve these viewing figures.

As someone who has been interested in photography for about 25 years and has been trying to serve the youth and photographers of our country in this field, this news made me very sad. When I was an intern at Atlas magazine, we used to talk about the differences between analog and digital cameras with Gökhan abi, the photo editor at the time. At that time, the use of printed magazines had started to disappear and digital was increasing its weight. However, the closure of quality content sites such as DPReview, which produces content freely and without being tied to any brand, is quite sad. You can take this as a sign for the future.

But why will these closures continue to happen?

 • Unfortunately, the lack of vision and experience of marketing, brand and digital marketing managers working in brands.
 • Lack of support from brands that need to work on these content-producing sites on a product basis
 • Advertising agencies tend towards channels with high commissions and views and do not provide sufficient support to these sites that produce quality content in line with their own interests
 • Mass communication sites from all categories receive more investment from brands
 • Unfortunately, quality sites are not supported by the readers who consume this content. We hesitate to pay annual payments for the price of a coffee for this great site.
 • The fact that advertising companies such as Google do not provide sufficient support to these sites with advertising revenues in their own interests – I don’t even want to go into the details of this issue right now

Below you can find the letter published by DPReview on the subject:

” Dear readers,

After nearly 25 years of operation, DPReview will be closing in the near future. This difficult decision is part of the annual operating plan review that our parent company shared earlier this year.

The site will remain active until April 10, and the editorial team is still working on reviews and looking forward to delivering some of our best-ever content.

Everyone on our staff was a reader and fan of DPReview before working here, and we’re grateful for the communities that formed around the site.

Thank you for your support over the years, and we hope you’ll join us in the coming weeks as we celebrate this journey.

Sincerely, “

I suggest you sit back, turn on your screen and watch this movie and you will understand much better what I mean: “The Secret Life of Walter Mitty”

I appeal to all those responsible, just wake up!

___

Günümüzde mağazaların, markaların, şirketlerin kapanmasına alıştık ama artık kapanma sırası kaliteli içerik üreten sitelere geldi. Bugün aldığım bir haber beni çok üzdü. Sektöre 25 yıldır hizmet veren DP Review internet sitesi kapanma kararı almış. Bu kararı biraz tartışmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle DPReview sitesini bilmeyen sizler için kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Dünyanın en iyi Fotoğrafçılık sitelerinden biri olan bu marka 25 yıldır fotoğraf dünyasına hizmet veriyor. Bugüne kadar ürettiği kaliteli içerikten hiç ödün vermedi. En iyisini üretmeye çalıştılar. Ancak alınan karar web sitesinin Nisan ayında kapatılacağı yönünde.

Bugün ne yazık ki ne fotoğraf severler ne de bu sektörde ürün satan markalar içerik yönetiminin ve kullanımının maliyetlerini anlamıyor. İçerik tüketmeye hevesli bu kitlenin bu mecraları destekleme konusundaki isteksizliği maalesef bu kapanışlara yol açıyor. Yıllık maliyette bir kahve parası bile vermekten uzak olan okur kitlesi, Google, reklam ajansı, marka vb. tarafından üretilen içeriğin, reklam mecraları tarafından web sitesinde gösterilen reklamlar – sponsorluklar ile karşılanabileceğini düşünüyor. Ancak ne yazık ki durum böyle değil. Bugün belli bir alanda yaptığınız çalışma sadece belli bir kitle tarafından okunuyor. Bu spesifik çalışmalar yeterince görüntüleme almıyor. Özellikle milyonlarca içerik görüntülenmesinden elde ettiğiniz reklam gelirleri, genel kitlesel kaliteli/kalitesiz içerik üreten yüzlerce site tarafından memnuniyetle karşılanırken; belirli hedef kitlelere yönelik çalışmalarınız bu izlenme rakamlarına ulaşamıyor.

Yaklaşık 25 yıldır fotoğrafla ilgilenen ve bu alanda ülkemiz gençliğine ve fotoğrafçılarına hizmet etmeye çalışan biri olarak bu haber beni çok üzdü. Atlas dergisinde staj yaptığım dönemde, o zamanki fotoğraf editörü Gökhan abi ile analog ve dijital fotoğraf makineleri arasındaki farkları konuşurduk. O dönemde basılı dergi kullanımı yok olmaya başlamıştı ve dijital ağırlığını artırıyordu. Ancak DPReview gibi özgürce ve hiçbir markaya bağlı kalmadan içerik üreten kaliteli içerik sitelerinin kapanması oldukça üzücü. Bunu gelecek için bir işaret olarak kabul edebilirsiniz.

Peki neden bu kapanmalar yaşanmaya devam edecek?

Maalesef markalarda çalışan pazarlama, marka ve dijital pazarlama yöneticilerinin vizyon ve deneyim eksikliği.

 • Ürün bazında bu içerik üreten siteler üzerinde çalışması gereken markaların destek eksikliği
 • Reklam ajanslarının yüksek komisyon ve izlenme oranına sahip mecralara yönelmesi ve kendi çıkarları doğrultusunda kaliteli içerik üreten bu sitelere yeterli desteği vermemesi
 • Tüm kategorilerdeki kitle iletişim siteleri markalardan daha fazla yatırım alıyor
 • Ne yazık ki kaliteli siteler bu içeriği tüketen okuyucular tarafından desteklenmiyor. Bu harika site için bir kahve fiyatına yıllık ödeme yapmaktan çekiniyoruz.
 • Google gibi reklam şirketlerinin kendi çıkarları doğrultusunda reklam gelirleri ile bu sitelere yeterli desteği sağlamaması -ki bu konunun detaylarına girmek bile istemiyorum şu an.

Aşağıda DPReview tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan mektubu bulabilirsiniz:

” Sevgili okuyucular,

DPReview, yaklaşık 25 yıllık faaliyetinin ardından yakın gelecekte kapanacaktır. Bu zor karar, ana şirketimizin bu yılın başlarında paylaştığı yıllık işletme planı incelemesinin bir parçasıdır.

Site 10 Nisan’a kadar aktif kalacak ve editör ekibi hala incelemeler üzerinde çalışıyor ve şimdiye kadarki en iyi içeriklerimizden bazılarını sunmayı dört gözle bekliyor.

Ekibimizdeki herkes burada çalışmaya başlamadan önce DPReview okuyucusu ve hayranıydı ve site etrafında oluşan topluluklar için minnettarız.

Yıllar boyunca verdiğiniz destek için teşekkür eder, önümüzdeki haftalarda bu yolculuğu kutlarken bize katılacağınızı umarız.

Saygılarımla, “

Arkanıza yaslanmanızı, ekranınızı açmanızı ve bu filmi izlemenizi öneririm, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız: “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı”

Tüm sorumlulara sesleniyorum, sadece uyanın!

Latest articles

Upcoming Podcast Appearance: A Deep Dive into Digital Marketing and AI in Healthcare

I'm excited to announce my upcoming guest appearance on the Webtures Talks podcast, scheduled...

2023 Success Results in “Massive Bio”

In the swiftly evolving landscape of biotechnology, success hinges on the ability to innovate...

Pioneering Digital Communication Integration Systems in Defense

As the defense sector embarks on a new era where digital transformation becomes paramount,...

How Massive Bio’s Digital Truck Raised Cancer Awareness at Las Vegas!

In today's digital age, marketing has evolved beyond traditional methods. Creative and impactful advertising...

Shaping the Future: Massive Bio’s Curved Screen Campaign in Broadway

In the bustling heart of Broadway, amidst the iconic skyline and the endless stream...

The Ultimate Social Media Guide for Employees

Building a Strong Brand Presence while Balancing Personal and Professional Life / 7+7. In...

New Book – Uncovering the Dark Side of Technology: ‘Secret of Digital Slavery’

Marketing professional and technology expert Erkan Terzi has just released his latest book, "Secret...

Transform Your Marketing Strategy with Erkan Terzi’s Comprehensive Guide, ‘Behavior Marketing’, Second Edition

Erkan Terzi, renowned marketing professional and expert, has released the second edition of his...

More like this

Upcoming Podcast Appearance: A Deep Dive into Digital Marketing and AI in Healthcare

I'm excited to announce my upcoming guest appearance on the Webtures Talks podcast, scheduled...

2023 Success Results in “Massive Bio”

In the swiftly evolving landscape of biotechnology, success hinges on the ability to innovate...

Pioneering Digital Communication Integration Systems in Defense

As the defense sector embarks on a new era where digital transformation becomes paramount,...