19 Ocak 2016 / Marketing Türkiye – Bugün Paris’te düzenlenen basın tanıtımında Coca-Cola’nın 2016 için hazırladığı reklam kampanyası, Türkiye’deki adıyla “Tadını Çıkar”, anlatıldı.

Mutluluk temasını bırakan Coca-Cola, yeni jenerasyona uyum sağlayan, ‘Z kuşağına hitap eden’ bakış açısıyla kampanyalarına devam edecek.

2000’li yıllarda dünyaya gelen neslin reklam dünyasındaki yeri giderek artarken arık global markalar da bu durumu önemsiyor. Gençlere yönelik reklamlar hazırlamak için uzun süren araştırmalardan sonra yeni fikirler bulan markalar, Z kuşağını etkilemek için fazlasıyla temkinli davranıyor. Çok duygusal olmaları sebebiyle onları etkilemek için onların hislerine hitap etmenin yollarından biri de duygusal reklam filmleri.

Paylaşmak, dostluk, sevgi temaları üzerinden kampanya hazırlayarak Z kuşağının dikkatini çekmeyi hedefleyen markalardan biri de Coca-Cola oldu.

Hazırlanan reklam filmlerindeki müziklerin duygusallığı dikkat çekiyor.

Bugün Paris’te yapılan kampanya tanıtımında, Z kuşağına verilen önem konuşuldu ve yeni reklam filmleri izlendi. Coca-Cola’nin bugün Youtube’dan yayınladığı filmler tamamen genç neslin duygularına hitap etmeyi amaçlıyor.

Erkan Terzi, Marketingturkiye.com.tr için, Z kuşağıyla ilgili yazdığı makalede bu konudan şöyle bahsediyor: “Z kuşağını tüm bu diğer kuşaklara göre daha çok önemsiyorum çünkü sınırların kalktığı ve tüketicilerin tüm ülke vatandaşları kapsamında birbirine en çok benzediği kuşak bu Z kuşağı olacak. Dolayısı ile pazarlama stratejilerinizde artık elinizde herkesin kullandığı bir veri yer alıyor olacak. 1990’larda geleceği tahmin etmek çok da kolay değildi; elbet bugün için bu zorluk devam ediyor ancak eskiye göre çok daha kolay tahmin edilebilir bir dünya bizi bekliyor. Bu dünyayı doğru yorumlayan yöneticiler kazanacaklar; geride kalmak isteyenler ise sanırım X kuşağına doğru sürükleniyor olacaklar.”